Jak działają płatności w technologii HCE?

Chcesz za pomocą telefonu dokonywać płatności podczas zakupów? Zastanawiasz się, czy to bezpieczne i jak zacząć korzystać z płatności HCE? Przeczytaj nasz poradnik.
Jak działają płatności w technologii HCE?

Płatności zbliżeniowe telefonem z każdym rokiem zyskują na popularności – co widać w danych banków odnośnie liczby aktywnych kart HCE, które z każdym kwartałem rosną. Zapewne dzieje się tak, ponieważ taka forma płatności jest wygodna i prosta. Telefon zazwyczaj nosimy zawsze przy sobie, z portfelem sprawa nie jest już tak oczywista. Dlatego nieustannie rośnie grono osób, korzystających z tej metody. 

Sama nie wierzyłam, że może być coś wygodniejszego niż płatność zwykłą kartą zbliżeniową. Jednak gdy pewnego razu zapomniałam portfela i zostałam bez pieniędzy, jeszcze tego samego dnia rozważyłam opcję włączenia płatności HCE. Wtedy poradziłam sobie, płacąc w kasie za pomocą BLIKA – miałam akurat szczęście, że niedaleko mojej pracy był sklep z terminalem obsługującym tę formę płatności. Jednak już przy kolejnym razie skorzystałam z technologii HCE i obecnie często używam tej metody płatności. 

Co to są płatności HCE?

HCE (Host Card Emulation) to wygodne płatności zbliżeniowe telefonem oparte o chmurę obliczeniową. Działają jak karta debetowa, którą na co dzień płacisz za zakupy. By zapłacić, nie musisz łączyć się z internetem ani uruchamiać aplikacji. Dodatkowo, z płatności HCE skorzystasz w każdym sklepie wyposażonym w terminal z opcją zbliżeniową, czyli w większości punktów handlowych w Polsce – to póki co jest przewagą płatności HCE nad BLIKIEM, który wciąż jest mniej popularny w punktach sprzedaży (chociaż i to się powoli już zmienia).

Jak wygląda płatność HCE?

Płatności HCE dokonujesz tak samo jak w przypadku karty debetowej. Wystarczy, że do terminala płatniczego przyłożysz swój telefon. Potem musisz zaakceptować transakcję i gotowe. W przypadku kwot wyższych niż 50 zł, tak jak przy kartach zbliżeniowych, transakcje wymagają wprowadzenia przez Ciebie kodu PIN na terminalu. Co ważne, aby skorzystać z płatności HCE, wystarczy, że odblokujesz swój smartfon. Twoja aplikacja płatnicza sama nawiąże kontakt z terminalem.

Jakie wymagania trzeba spełnić, aby korzystać z płatności HCE?

Aby móc korzystać z płatności HCE, musisz spełnić następujące warunki:

  • mieć smartfona z systemem operacyjnym Android  w wersji 4.4 lub wyższym,
  • telefon musi być wyposażony w moduł NFC (Near Field Communication – komunikacja zbliżeniowa), który musi być uruchomiony,
  • mieć zainstalowaną aplikację banku ustawioną jako domyślną do płacenia telefonem.

Jak zacząć korzystać z płatności HCE?

Przygodę z technologią HCE zacznij od konfiguracji swojego urządzenia. Jak to zrobić?

  1. Zainstaluj aplikację banku, który udostępnia technologię HCE. 
  2. Po zalogowaniu się do aplikacji, wejdź w menu i wybierz zakładkę płatności, a następnie płatności zbliżeniowe telefonem. 
  3. Kolejnym krokiem jest wybór karty, dla której chcesz uruchomić płatności telefonem. Możesz też utworzyć nową kartę wirtualną, będzie ona dostępna wyłącznie w aplikacji. Dla wirtualnej karty musisz nadać nowy PIN.
  4. Następnie aktywuj opcję płatności zbliżeniowych i włącz w ustawieniach telefonu NFC.

Jakie banki udostępniają płatności HCE?

Coraz więcej banków umożliwia korzystanie z płatności z wykorzystaniem technologii HCE. Obecnie mogą z nich korzystać klienci:

Technologia HCE a NFC?

Obie technologie często są mylone i uznawane za to samo rozwiązanie. Zarówno HCE, jak i NFC są wykorzystywane do realizacji płatności mobilnych. Jednak różnią się pomiędzy sobą. W przypadku technologii NFC potrzebna jest odpowiednia karta SIM, na której zapisywana jest wirtualna karta wydana do konta osobistego przez Twój bank. Dopiero mając  zainstalowaną konkretną aplikację i kartę SIM, możesz płacić zbliżeniowo. 

Technologia HCE skończyła z wymogiem posiadania specjalnej karty SIM. Tutaj wszystkie najważniejsze informacje zapisywane są w chmurze obliczeniowej. 

Płatności HCE – czy są bezpieczne?

Pewnie masz obawy dotyczące bezpieczeństwa płatności HCE? Zastanawiasz się, czy podpięcie karty do telefonu i zakupy nią mogą być bezpieczne? Co w przypadku kradzieży smartfona? Również należałam do sceptyków tej metody płatności i obawiałam się o to, co się stanie z moimi pieniędzmi w przypadku zgubienia czy kradzieży urządzenia.

Jednak warto pamiętać, że płatności HCE działają tylko przy włączonej antenie NFC i odblokowanym ekranie. Dlatego, jeśli stosujesz podstawowe zabezpieczenie blokady ekranu w postaci PIN-u, wybranego wzoru czy też metody biometrycznej, np. zeskanowania odcisku palca – utrudniasz jakąkolwiek próbę kradzieży. Oprócz tego, aby zalogować się do aplikacji mobilnej złodziej musi podać kolejny kod lub użyć danych biometrycznych – a to bez Ciebie jest niemożliwe.

Pamiętaj też, że przy zakupach powyżej 50 zł – płatność musi być autoryzowana PIN-em. 

Jeżeli to nie do końca Cię przekonuje, możesz też zabezpieczyć się, zmniejszając wartość i limit transakcji wykonywanych za pomocą smartfona. Dodatkowo, w przypadku utraty telefonu zawsze dla bezpieczeństwa zablokuj swoją kartę.

Jak każda forma płatności HCE ma swoje wady i zalety.

Do wad można zaliczyć wymogi techniczne, które należy spełnić, żeby korzystać z tej usługi – musisz mieć smartfon z odpowiednią wersją Androida i modułem NFC. Do bardziej prozaicznych mankamentów tej metody płatności należy kwestia baterii w telefonie – jeśli rozładuje Ci się smartfon, nie dokonasz płatności. Inną kwestią są opłaty za korzystanie z karty – w większości banków płatności HCE są bezpłatne, jednak czasami musisz się liczyć z kosztami za przewalutowanie, gdy płacisz za granicą. Jest to związane z podstawowymi warunkami płatności kartą, ustalonymi przez bank. 

Do zalet HCE z pewnością należy: wygoda i łatwość korzystania z usługi, możliwość płatności w większości punktów sprzedaży w Polsce – wszędzie, gdzie jest dostępny terminal z opcją zbliżeniową, wykonasz transakcję – możliwość ustalenia limitów płatności, a dodatkowo brak konieczności podpisywania dodatkowej umowy z operatorem aplikacji, jak w przypadku Google Pay – tutaj stroną umowy jest Twój bank.

Płatności HCE to proste i wygodne rozwiązanie. Jeśli cenisz wygodę i lubisz nowinki technologiczne, to rozwiązanie dla Ciebie. Pamiętaj, że możesz skorzystać aż z czterech metod płatności telefonem: HCE, Google Pay, Apple Pay i BLIK. Wybór należy do Ciebie. Wygodnego płacenia!  

Powiązane artykuły

Na co zwrócić uwagę, wybierając produkt bankowy? Jak poradzić sobie w stresowych sytuacjach związanych z finansami osobistymi? Jak oszczędzać? Odpowiemy na każde pytanie dotyczące finansów i bankowości!
Geoarbitraż po polsku: gdzie pracować, a gdzie żyć

Geoarbitraż po polsku: gdzie pracować, a gdzie żyć

A gdyby tak wyjechać do ciepłych krajów i tam...

więcej

Pożyczka dla zadłużonych – gdzie pożyczyć bez weryfikacji w BIK i KRD lub bez gwaranta?

Pożyczka dla zadłużonych – gdzie pożyczyć bez weryfikacji w BIK i KRD lub bez gwaranta?

Osoby borykające się z problemami finansowymi mają trudności w...

więcej

Pożyczki dla emerytów – czy istnieją oferty bez ograniczeń wiekowych?

Pożyczki dla emerytów – czy istnieją oferty bez ograniczeń wiekowych?

Średnia emerytura w Polsce po waloryzacji w marcu 2021...

więcej

Śmierć kredytobiorcy – czy oznacza umorzenie kredytu?

Śmierć kredytobiorcy – czy oznacza umorzenie kredytu?

Śmierć kredytobiorcy nie oznacza, że kredyt zostaje automatycznie umorzony....

więcej

Kredyt bez zgody współmałżonka – do jakiej kwoty można wziąć?

Kredyt bez zgody współmałżonka – do jakiej kwoty można wziąć?

Jak pokazują badania, wielu Polaków nie mówi swoim partnerom...

więcej

Co to jest Amazon Prime Day 2021 i kto może skorzystać z promocji?
Pożyczka bez baz – gdzie można dostać?

Pożyczka bez baz – gdzie można dostać?

Potrzebujesz dodatkowych środków, ale niestety masz inne zadłużenia i...

więcej

Podatek od pożyczki prywatnej – kiedy trzeba zapłacić PCC?

Podatek od pożyczki prywatnej – kiedy trzeba zapłacić PCC?

Potrzebujesz gotówki, ale nie chcesz lub nie możesz ubiegać...

więcej

Które marki produktów spożywczych są w polskich rękach?

Które marki produktów spożywczych są w polskich rękach?

W czasach pandemii, gdy polska gospodarka ma się nie...

więcej

Jak szybko zarobić pieniądze?

Jak szybko zarobić pieniądze?

Wypłata dopiero za kilkanaście dni, a Ty potrzebujesz pilnie...

więcej

Ile musisz pracować, by spłacić swój kredyt hipoteczny?

Ile musisz pracować, by spłacić swój kredyt hipoteczny?

Wybierasz własne mieszkanie, zazwyczaj zaciągasz na nie kredyt hipoteczny...

więcej

Pożyczka dla studenta – kiedy i kto może z niej skorzystać

Pożyczka dla studenta – kiedy i kto może z niej skorzystać

Pójście na studia wiąże się z niemałymi wydatkami. Opłata...

więcej

Jakie mieszkanie można kupić za pół miliona złotych w największych miastach w Polsce?
Jakie są limity przelewów w bankach i jak je zmienić?

Jakie są limity przelewów w bankach i jak je zmienić?

Chcesz wykonać przelew na większą kwotę i okazuje się,...

więcej

Podsumowanie 2020 roku: jaki był to rok z perspektywy finansowej?

Podsumowanie 2020 roku: jaki był to rok z perspektywy finansowej?

Koniec roku to czas podsumowań. 2020 był rokiem, który...

więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.