Blog finansowy o oszczędzaniu, wydawaniu i zarabianiu pieniędzy
Blog finansowy o oszczędzaniu, wydawaniu i zarabianiu pieniędzy

Przelewy w sobotę i niedzielę – jak działają banki w weekend?

Jest weekend, a Ty czekasz na przelew z pracy albo od znajomego? A może chcesz przelać komuś pieniądze w sobotę lub w niedzielę i nie wiesz, czy to możliwe? W tekście wyjaśniam, jak działają płatności w bankach w dni wolne od pracy i podpowiadam, jak przelać wtedy pieniądze!
Przelewy w sobotę i niedzielę – jak działają banki w weekend?

Choć wydawałoby się, że w dobie internetu, zakupów online, płatności telefonem i bankowości mobilnej wysłanie przelewu w weekend to podstawowa usługa bankowa, to niestety tak nie jest. To, czy przelew dotrze w weekend do odbiorcy, zależy od kilku czynników. W poniższym artykule wyjaśniam od jakich i podpowiadam, co zrobić, by przelewy docierały do nas w dni wolne od pracy. 

Czy przelew dojdzie w sobotę? 

I tak, i nie – wszystko zależy od tego, czy nadawca i odbiorca przelewu mają konta w tym samym banku. 

Jeśli nadawca i odbiorca mają konto w tym samym banku, to pieniądze przelane w weekend znajdą się na koncie odbiorcy w kilka minut. Dlaczego? Bo pieniądze zostaną przelane z jednego konta na drugie w ramach przelewu wewnętrznego. A te są wykonywane w kilka chwil po złożeniu zlecenia, bo realizowane są w czasie rzeczywistym. Dlatego, jeżeli czekasz na przelew od kogoś, kto ma konto w tym samym banku co Ty, to możesz mieć pewność, że pieniądze pojawią się na Twoim koncie nawet w sobotę, w niedzielę czy w inny wolny od pracy dzień.

Jeśli nadawca i odbiorca nie mają konta w tym samym banku, to pieniądze wysłane w weekend znajdą się na koncie odbiorcy dopiero w dzień powszedni. Dlaczego? Bo pieniądze zostaną przelane z jednego konta na drugie w ramach przelewu zewnętrznego między różnymi bankami. W wykonywaniu takiego przelewu będzie uczestniczyła Krajowa Izba Rozliczeniowa, która prowadzi system rozliczeń międzybankowych Elixir. A ten nie działa w weekend.

Co to jest Elixir?

Elixir to elektroniczny system rozliczeń międzybankowych, za pomocą którego realizowane są przelewy w złotówkach między bankami działającymi w Polsce. Został stworzony przez Krajową Izbę Rozliczeniową i działa pod jej nadzorem od 1994 r. Wszystkie transakcje skierowane do systemu rozliczane są w czasie jednej z trzech sesji Elixir odbywających się każdego dnia roboczego.

Przelewy w weekend a Sesje Elixir

Jeśli czekasz na pieniądze odbiorcy, który ma konto w innym banku i wysłał Ci pieniądze w sobotę lub w niedzielę, to przelew pojawi się na Twoim koncie dopiero w poniedziałek.

Dlaczego? Bo w weekend system przelewów międzybankowych nie działa. Co więcej, wcale nie oznacza to również, że przelew pojawi się na Twoim koncie w poniedziałek o 6.00. Poszczególne banki mają sesje wychodzące i przychodzące o innych porach, a w dodatku należy pamiętać o pośredniku, czyli Krajowej Izbie Rozliczeniowej, który również prowadzi takie sesje o ustalonych godzinach. 

W systemie ELIXIR sesje są trzy sesje:

  • sesja poranna – 09:30 – 11:00,
  • sesja południowa – 13:30 – 15:00,
  • sesja popołudniowa – 16:00 – 17:30.

W trakcie każdej takiej sesji rozliczane są transakcje zlecone do godziny wcześniej. 

Przykład:

Jeśli w sobotę znajomy, który ma konto w Banku PKO BP, zlecił przelew na Twoje konto w mBanku, to przelew pojawi się na Twoim koncie dopiero w poniedziałek po 11.15. Dlaczego? Bo pierwsza sesja wychodząca w PKO BP będzie dopiero w poniedziałek o 8.00. Wtedy PKO BP wyśle informacje o przelewie do KIR-u na sesję poranną (09:30 – 11:00). A w mBanku najbliższa sesja przychodząca po sesji porannej KIR-u będzie dopiero o 11.15.

 

Jeśli interesują Cię godziny sesji przychodzących i wychodzących w poszczególnych bankach albo chcesz dowiedzieć się jeszcze więcej o systemie Elixir, to zajrzyj do mojego tekstu Sesje ELIXIR – kiedy dojdzie mój przelew? – wyjaśniłam tam wszystko szczegółowo i zamieściłam tabelę z sesjami przychodzącymi i wychodzącymi w poszczególnych bankach.

Jak przelać pieniądze w weekend?

Choć nie da się przelać pieniędzy w weekend za pomocą standardowego przelewu Elixir, to są sposoby na to, by pieniądze pojawiły się na Twoim koncie jeszcze tego samego dnia. Jak zrobić przelew w weekend? Wykonując:

  • Przelew natychmiastowy Express ELIXIR – to nic innego jak przelew wykonywany pomiędzy rachunkami w różnych bankach w kilka sekund. Jest to możliwe dzięki systemowi rozliczeń płatności natychmiastowych o tej samej nazwie – Express Elixir. Został on opracowany i wdrożony przez Krajową Izbę Rozliczeniową w 2012 roku.
Jak zrobić przelew Express ELIXIR?

By zrobić przelew natychmiastowy Express Elixir, nie musisz włączać dodatkowej usługi w banku, instalować jakieś aplikacji czy wchodzić w specjalną zakładkę do wykonywania szybkich przelewów – wykonuje się go dokładnie tak samo, jak standardowy przelew:

  • w oddziale banku – zlecając przelew musisz po prostu dodać, że chcesz wykonać przelew natychmiastowy,
  • przez internet – zlecając przelew za pomocą bankowości mobilnej lub elektronicznej. Logujesz się do aplikacji mobilnej. Wchodzisz w zakładkę Przelew. Wypełniasz dane do przelewu: nazwę odbiorcy, numer konta odbiorcy, tytuł przelewu, kwotę. Wybierasz typ przelewu Natychmiastowy/ Ekspresowy i klikasz Wyślij.

PLUSY: czas

MINUSY: nie wszystkie banki udostępniają te przelewy, przelewy są wykonywane do konkretnych kwot i w każdym banku są to inne kwoty, przelew jest płatny

 

  • Przelew natychmiastowy BlueCash – to również przelewy natychmiastowe, tylko oferowane przez inną spółkę – Blue Media. Co ciekawe, przelew BlueCash możesz wysłać do wszystkich, a nie tylko do kogoś, kto ma konto w banku, który również oferuje takie przelewy. Przelew natychmiastowy możesz wykonać na kwotę od 1 do 20 000 zł. Tu możesz sprawdzić, czy Twój bank oferuje przelewy BlueCash.
Jak zrobić przelew BlueCash?

Przelewy BlueCash robi się przez stronę spółki Blue Media http://www.bm.pl . Wystarczy utworzyć konto, zalogować się, podać numer rachunku odbiorcy i bank, z którego chcesz przelać pieniądze i kwotę przelewu, to tyle. 

UWAGA: Zanim skorzystasz z usługi, sprawdź godziny dostępności poszczególnych banków. Niektóre instytucje w weekendy nie odbierają przelewów (nawet wewnętrznych!), zatem lepiej upewnij się, czy przelew faktycznie dotrze do odbiorcy.

PLUSY: czas

MINUSY: nie wszystkie banki są dostępne w bm.pl, można wykonywać przelewy do 20 tys. zł, trzeba założyć konto, przelew jest płatny – 5 zł za każde rozpoczęte 5 tys. zł

 

  • Przelew na telefon BLIK – to przelew natychmiastowy w systemie BLIK,  czyli polskim systemie płatności mobilnych. Służy do płatności w internecie, wypłat gotówki z bankomatów i właśnie szybkich przelewów na numer telefonów. Usługa jest dostępna, podobnie jak przelewy natychmiastowe Express Elixir, w wybranych bankach: Alior Banku, Banku Millennium, Crédit Agricole, ING Banku Śląskim, mBanku, Santander Banku Polska i PKO BP. Mogą z niej jednak skorzystać tylko osoby, które: korzystają z aplikacji mobilnej banku, zarejestrowały swój numer telefonu do takich przelewów.
Jak zrobić przelew na telefon?

Jak już wspomniałam, by wykonywać i odbierać przelewy na telefon, trzeba zarejestrować swój numer w aplikacji banku. By zrobić przelew, trzeba się zalogować do aplikacji mobilnej banku.

Wejdź w zakładkę Płatności → Przelewy i wybierz opcję Przelew na telefon.

Zleć Nowy przelew.

Wprowadź dane do przelewu, tzn. numer telefonu odbiorcy oraz kwotę.

Kliknij Dalej i zatwierdź przelew, podając ponownie PIN do aplikacji mobilnej.

PLUSY: czas, przelew jest bezpłatny, nie trzeba znać numeru konta odbiorcy

MINUSY: tylko kilka banków umożliwia wykonywanie tych przelewów, odbiorca musi mieć numer telefonu zarejestrowany w BLIK, przelewy są wykonywane do konkretnych kwot

 

  • Przelew za pomocą PayPal lub PayPal.Me – to portfel elektroniczny, który umożliwia nie tylko płatności online, lecz także przesyłanie pieniędzy innymi osobami, które mają konto w PayPal. 
Jak zrobić przelew za pomocą PayPal lub PayPal.Me?

Wystarczy po zalogowaniu wpisać kwotę oraz adres e-mail. A możesz to jeszcze uprościć, korzystając z usługi PayPal.Me – wykonując taki przelew tworzy się unikatowy link, który przesyła się odbiorcy przelewu. Aby stworzyć swój, należy wejść na stronę https://www.paypal.me, wpisać wybraną przez siebie kwotę i zalogować się na konto PayPal. Następnie link trzeba wysłać znajomemu – po kliknięciu w niego i wpisaniu oczekiwanej kwoty, loguje się na konto PayPal, potwierdza operację i otrzymuje pieniądze.

PLUSY: czas, przelew jest bezpłatny 

MINUSY: nadawca i odbiorca muszą mieć konto PayPal

 

Więcej na temat tych rozwiązań przeczytasz w moim poradniku Jak wykonać szybki przelew?

To już wszystko na temat przelewów w soboty i niedziele. Mam nadzieję, że rozwiałam Twoje wątpliwości na temat tego, czy przelew dotrze do Ciebie w weekend. Jeśli znowu będziesz miał problem z szybkim wysłaniem pieniędzy w dzień wolny od pracy, to skorzystaj z jednego ze sposobów, które opisałam powyżej. Powodzenia!

 

fot. depositphotos

Czy ten artykuł był pomocny?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *